Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Trawnikach

500+ z ZUS dla osób niesamodzielnych

Utworzono dnia 24.09.2019

500+ z ZUS dla osób niesamodzielnych

Dodatkowe pieniądze 500+ to świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zasady przyznawania 500+ są określone w prawie i są jednakowe dla wszystkich obywateli. Świadczenie uzupełniające wchodzi w życie od października, ale wniosek w ZUS możesz złożyć już teraz.

Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Tylko osoby, które spełniają wszystkie wymienione niżej warunki:

 1. Mają ukończone 18 lat.
 2. Mieszkają na stałe w Polsce.
 3. Są niezdolne do samodzielnej egzystencji.
 4. Dostają niskie świadczenia od państwa albo nie dostają żadnego świadczenia.
 5. Złożą wniosek o 500+ do ZUS.

Wyjaśnienie warunków:

 1. Jeśli nie masz 18 lat, to nie możesz otrzymać dodatkowych pieniędzy. Musisz poczekać do pełnoletności.
 2. Jeśli na stałe mieszkasz za granicą, to nie otrzymasz 500+. Jeśli mieszkasz na stałe w Polsce, a za granicę wyjeżdżasz tylko od czasu do czasu (np. żeby odwiedzić rodzinę za granicą) to otrzymasz 500+.
 3. Musisz posiadać orzeczenie lekarskie (papierowy dokument) o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Takie orzeczenia wydawał  ZUS, KRUS oraz inne urzędy (np. Wojskowe Biuro Emerytalne). Jeśli masz takie orzeczenie, przygotuj je. Jeśli nie masz takiego orzeczenia, to poproś swojego lekarza (np. rodzinnego, specjalistę) o zaświadczenie o stanie zdrowia dla ZUS. Twój lekarz wystawi je bezpłatnie. Przygotuj też wszystkie dokumenty medyczne i wyniki badań lekarskich jakie masz w domu. Dołącz je do wniosku o 500+. ZUS wezwie Cię na badanie. Lekarz w ZUS zbada Cię i orzeknie, czy jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji, czy też nie. Lekarz w ZUS może również wydać  orzeczenie bez twojego udziału, jeśli złożone dokumenty medyczne będą wystarczające. Decyduje twój stan zdrowia. UWAGA! Jeśli twój lekarz napisze
  w zaświadczeniu, że jesteś zbyt chory żeby przyjechać na badanie do ZUS, to lekarz z ZUS przyjedzie do ciebie.
 4. Jeśli nie dostajesz żadnych świadczeń od państwa (emerytura, renta, zasiłki itp.) to dostaniesz pełną kwotę – 500 zł. Jeśli otrzymujesz jakieś świadczenie, to jego wysokość razem z 500+ nie może przekraczać 1600 zł BRUTTO (wyjaśnienie kwoty BRUTTO znajdziesz poniżej). Jeśli otrzymujesz 1100 zł BRUTTO to dopłata będzie w pełnej wysokości 500 zł (razem wynosi 1600 zł BRUTTO). Jeśli otrzymuje 1300 zł BRUTTO to dopłata wyniesie 300 zł (razem 1600 zł BRUTTO). Jeśli świadczenie wynosi 1599,99 zł BRUTTO to otrzymasz dopłatę równą 1gr (razem 1600 zł BRUTTO). Jeśli pobierasz świadczenie równe 1600 zł BRUTTO lub więcej, to nie otrzymasz dodatkowych pieniędzy.

Kwota BRUTTO: Jest wyższa od kwoty jaką otrzymujesz do wypłaty na rękę. Wysokość kwoty BRUTTO świadczenia znajdziesz w decyzji urzędu, który dał ci świadczenie (np. ZUS, KRUS). Kwota brutto jest wyższa o ok. 20% - 30% od kwoty jaką otrzymujesz, bo od niej odejmowany jest podatek i składka zdrowotna. Wynika to z przepisów prawa. Jeśli nie znasz swojej kwoty brutto, albo nie masz decyzji o przyznaniu świadczenia (emerytury, renty itp.), to zapytaj o to w ZUS.

UWAGA! Do dochodu ZUS nie wlicza 500+ na dzieci oraz alimentów.

 1. Złóż w ZUS wniosek o 500+. Zabierz dowód osobisty. Wzór wniosku dostaniesz na miejscu. Wypełnij we wniosku swoje dane i adres. Podaj jakie świadczenia dostajesz od państwa. W wypełnieniu wniosku pomoże Ci pracownik ZUS. Wniosek możesz złożyć w każdej placówce ZUS. Nie musisz składać wniosku osobiście. Może to za ciebie zrobić osoba upoważniona przez ciebie albo sprawująca nad tobą opiekę. Wystarczy, że podpiszesz wniosek. Wniosek można też wysłać pocztą (na adres: ZUS O/Lublin, ul. Zana 36-38C, 20-601 Lublin).

 

Co w zrobić w przypadku osób ciężko chorych?

 • Jeśli osoba niesamodzielna nie może podpisać wniosku, wystarczy odcisk kciuka w miejscu podpisu. Osoba, która pomogła w odciśnięciu palca, powinna podpisać się obok jako świadek (trzeba dopisać słowo „świadek”) oraz wpisać twoje imię i nazwisko. Wniosek może podpisać również osoba upoważniona, ale jej podpis musi być poświadczony przez notariusza, wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie osoby niemogącej pisać.
 • Jeśli osoba niesamodzielna jest nieprzytomna lub nie posiada kciuków, do wniosku trzeba załączyć zaświadczenie lekarza o tym, że nie mogła złożyć odcisku palca.
 • Jeśli osoba niesamodzielna jest ubezwłasnowolniona, to wniosek może złożyć za nią opiekun prawny (konieczne jest zaświadczenie z sądu o opiece).

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny